Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne w Czaplinku i okolicach

Nasze tereny są najcenniejszym pod względem krajobrazowym oraz historycznym obszarem Pojezierza Drawskiego. Wiosną polecamy warte zobaczenia ścieżki przyrodnicze, które można pokonać pieszo lub rowerem. Latem dodatkową atrakcją na każdej z tras są liczne jeziora z czystą wodą, w których z całą pewnością stojąc w wodzie nawet po szyję zobaczysz swoje stopy… a bywa z tym czasem różnie. Zwłaszcza przy większych ośrodkach miejskich lub bardziej obleganych terenach. W samym Czaplinku mamy dwa piękne Jeziora Drawsko i Czaplino. Jesienią za to nasze lasy są istnym rajem dla zapalonych grzybiarzy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi na spędzenie czasu podczas pobytu w domku letniskowym „U Janiny”. Szczegóły każdej propozycji znajdziesz pod wskazanymi adresami stron www.

Szlaki piesze i rowerowe

Okolice Czaplinka wyróżnia bogate ukształtowanie terenu. Jednym ze szlaków, który pozwala zaobserwować tą różnorodność jest „Ścieżka przyrodnicza – Spyczyna Góra – Jezioro Prosino”.

Cała trasa ma 16,5 km długości. Zaliczana jest do tras lekkich.

Inną propozycją jest szlak rowerowy o intrygującej nazwie „Kraina Zaklętego Trójkąta”. Długość trasy to 45 km. Jest ona oznaczona jako czerwony szlak. Ciekawym punktem na odpoczynek oraz poobcowanie z historią jest wioska Stare Drawsko. Na jej terenie znajdują się ruiny Zamku Drahim, dawnej siedziby Joannitów. Są one udostępnione do zwiedzania.

Drawski Park Krajobrazowy wyróżnia też 5 głównych szlaków turystycznych:

  • Szlak jezior o długości 56,7 km – ZIELONY
  • Szlak leśno-widokowy o długości 38,7 km – CZERWONY
  • Szlak leśny (Szwajcaria Połczyńska) o długości 56,8 km – NIEBIESKI
  • Szlak przyrodniczy o długości 57 km – CZARNY
  • Szlak wodny im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły

Żeglarstwo i kajakarstwo

Na Jeziorze Drawsko można korzystać z uroku sportów wodnych. Miejski Ośrodek Sportów Wodnych umożliwia wynajem m. in. kajaków, dlatego nie ma konieczności przywożenia własnego sprzętu.

Latem przy głównej plaży funkcjonuje pole do gry w siatkówkę plażową. 

Wartym rozważenia jest spływ kajakowy Rzeką Drawą, która momentami przypomina górskie potoki. Przechodzi przez kilka jezior i ma malownicze nabrzeża.

Inne atrakcje w Czaplinku i okolicach

Na poniższych stronach znaleźć można opisy wszystkich zabytkowych miejsc, które są warte odwiedzenia na terenie naszej gminy. Miłośnicy koni uzyskają tam informacje o stadninach, które oferują jazdę konną a zapaleni wędkarze wskazówki dotyczące zgody na wędkowanie.

Dla tych z Państwa, którzy chcieliby przenieść się do epoki średniowiecza warta odwiedzenia będzie także osada Sławogród, która znajduje się 20 minut drogi spacerem od domku „U Janiny”. Podobno można tam spotkać prawdziwych średniowiecznych wojów.

Zapraszamy do Czaplinka!